Návrat Ondreja Baláža alebo Obrázky z veľkej vojny / divadlo a diskusia s Jaroslavom Valentom

Divadlá
Žilina
-

Pojem vojna je tu už tisícročia a neustále nachádza ako svojich stúpencov, tak aj obete. Na jednej strane túžba vládnuť a vlastniť, na druhej túžba prežiť a vrátiť sa domov. Od mocných k bezmenným vojakom v zákopoch. Kto je hrdina a o akej vojne je vlastne reč?

Toto všetko skúma inscenácia Divadla Houže Návrat Ondreja Baláža alebo Obrázky z Veľkej vojny, ktorá je voľnou adaptáciou poviedky Dobroslava Chrobáka. 

Aj dnes je vojna prítomná v našich každodenných životoch. Je hmatateľná, nebezpečná a týka sa nás. Je blízko. Nie je prvá a bohužiaľ, ani posledná. Divadlo Houže vám 19. a 20. marca ukáže vojnu, ktorá mala spočiatku prívlastok Veľká. A po predstavení sa budeme rozprávať s historikom a politológom Jaroslavom Valentom.

Divadlo Houže obracia históriu naruby, približuje zákulisie vojnového konfliktu a skúma jeho podstatu, pretavenú do absurdných obrazov.

Predstavenie aj s diskusiou je vhodné aj pre študentov stredných škôl. V pondelok 20. marca dopoludnia ponúkame aj uvedenia pre školy. V prípade záujmu kontaktujte Barboru Jombíkovú - bashka@stanica.sk  

Koncept a adaptácia: Matej Truban, Hana Launerová 

Réžia: Matej Truban

Dramaturgia: Hana Launerová

Hudba: Michal Mikuláš

Scénografia: Michaela Zajačková

Výtvarná spolupráca: Michaela Urbanová

Produkcia: Zuzana Bilská, Matej Truban

Účinkujú: Mário Drgoňa, Peter Martinček, Lukáš Takáč

 

O diskusii:

Dnes sa od nás spomienky na Prvú svetovú vojnu vzďaľujú, no obyvateľov dnešného Slovenska sa dotkla výrazne. Predznamenala neskorší politický vývoj i rozpad monarchií a rozhodla tak o osude miliónov ľudí.

Aké paralely má tento takmer zabudnutý konflikt s dnešnou situáciou? Naozaj ho rozpútali traja bratranci, aké nálady vyvolala vo vtedajšej spoločnosti a ako sa premietla do tvorby slovenských umelcov? O týchto ale i ďalších témach sa budeme po predstavení zhovárať s Jaroslavom Valentom.

Mgr. Jaroslav Valent pracuje ako zodpovedný redaktor magazínu Historická revue. Je absolventom politológie na FiF Trnavskej univerzity. Venuje sa najmä moderným dejinám strednej a východnej Európy. Taktiež vedie rozhovory s historikmi na podcastovej platforme Dejiny SME

 

 

 

 

 

 

 

Vstupenky

Odporúčané akcie