Cesta za kúzlom
Interaktívne divadelné predstavenie o pocitoch a emóciách pre deti. Divadlo, v ktorom majú deti šanc
Bratislava
Duet súčasného tanca, presahujúci do performancie a divadla.
Vzniká z potreby a vnútorného hľadania vo vlhkých priestoroch vlastného ja. Je to hľadanie zamerané na spojenie sa s najdivokejšou a najinštinktívnejšou časťou našej ľudskej bytosti, zapájajúc ju do dialógu s domestikovaným. Prostredníctvom tohto skúmania sú hlasy dané energiám a impulzom, ktoré majú potenciál objaviť sa a zapojiť sa do vonkajšieho sveta. Neustála honba za nečakaným, vytváranie stavu napätia a očakávania, sa prelína s láskou k excesu, ktorá sa v predstavení často naplno prejaví a dáva vznik chvíľam spoločného, hysterického oslobodenia. Balansuje medzi skúmaním vlhkej nejednoznačnosti bytia a oslobodzujúcou, ironickou ľahkosťou. Javiskový akt je oslavou nejednoznačnosti, množstva, vitálnej sily, oslobodenia, spojenia a angažovanosti.
(a potom vošli diviaky) je výkrik, oslobodzujúci a prehnaný. Prechádza z hĺbky pľúc pozdĺž priedušnice, napáda hlasivky a mutuje. Prehnanosť sa stáva nástrojom afirmácie a skúmania slobody, angažovanosti a účasti na oslave nejednoznačnosti. Všetko je hladné po neurčitom pocite. Je to miesto mnohosti, plurality a možných nedorozumení. Vzduch nadobúda zvuk je interpretovaný, pohybuje sa pozdĺž epiglottis a hltanu, a vychádzajúc z pier nadobúda farbu a tón. Telo sa transformuje, stáva sa rezonujúcou komorou a javiskom pre tento výkrik. (a potom vošli diviaky)
Námet: Simone Lorenzo Benini
Choreografia, kostým, a zvuk: Simone Lorenzo Benini v spolupráci s Miriam Budzákovou
Performancia: Miriam Budzáková a Simone Lorenzo Benini
Dramaturgická podpora: Maja Hriešik, Erika Kooki Filia
Pôvodný svetelný dizajn: Elisabetta Maniga
Produkcia: Anghiari Dance Hub
S podporou: DiD Studio Miláno, Movimento Danza Napoli, Telocvičňa Rezidenčné Centrum Bratislava, AiEP
Pôvodný názov: (e poi entrarono i cinghiali)
Dielo vybrané z AnticorpiXL pre „Vetrina della giovane danza d’autoreXL 2024“.
Miriam Budzáková (nar. 1997) je tanečná a performance umelkyňa, ktorá momentálne žije a pôsobí vo Viedni. Absolvovala VŠMU v odbore Tanečné divadlo a performancia a 4 ročné štúdium na SEAD (Salzburg Experimental Academy of Dance). Vo svojej tvorbe sa pohybuje v oblasti súčasného tanca a performancie, ale aj iných medziodborových umeleckých formách. Skúma a zaujíma sa o prežívanie tela v nepohodlnej, intímnej, osobnej, sociálnej a verejnej sfére a vytvára performatívne situácie ako kolektívny divácky zážitok.
Ako spolutvorkyňa a performerka spolupracovala s rôznymi umelcami ako Manuel Ronda, Ceren Oran, Rafael Dziemidok a Elina Pirinen. Diela, ktoré vytvorila a na ktorých spolupracovala, boli prezentované na festivaloch po Európe a na Slovensku, vrátane Kiosk, NuDance fest a „Buffalo“ v MACRO, Roma, NaoFestival24 Milano. Od roku 2021 do roku 2024 bola súčasťou občianskeho združenia INSTITUT INSTITUT ako spolutvorkyňa a performerka. V súčasnosti je súčasťou viedenského multidisciplinárneho kolektívu ArTemporis, a momentálne formuje nový slovensko-rakúsky kolektív spoločne s ďalšími umelcami.
Od roku 2017 Miriam spoluorganizuje multižánrový tanečný festival „Tanečno“ na severe Slovenska.
https://www.miriambudzakova.com/
Simone Lorenzo Benini (1992) tanečný umelec v súčasnosti pôsobiaci vo Viedni. V roku 2023 bol podporený výzvou pre začínajúcich choreografov Anghiari Dance Hub v Taliansku, kde vytvoril svoje najnovšie dielo „(a potom vošli diviaky) / (e poi entrarono I cinghiali)“, ktoré bolo prezentované medzi inými na „Buffalo Festivale“ v Múzeu súčasného umenia MACRO v Ríme.
V roku 2024 bolo jeho dielo vybrané v rámci „Vetrina della giovane danza d’autore XL“, platformy pre mladých začínajúcich talianskych umelcov, a v tom istom roku mu bola udelená rezidencia v rámci „ResiDanceXL“, na podporu umelcov v ich činnosti a choreografický výskum od Network AnticorpiXL.
Simone vo svojom umeleckom bádaní využíva prvky improvizácie, divadla a somatické techniky, experimentovanie s rôznymi vyjadrovacími jazykmi. Tieto nástroje využíva na vnáranie sa do komplexnosti osobných skúseností a vnášanie súkromných prvkov do verejnej sféry. Jeho diela často využívajú jazyk, ktorý vyvažuje ironickú ľahkosť so skúmaním hlbín ľudského podvedomia, hľadajúc interakciu a participáciu publika.
Od roku 2021 pravidelne ako performer spolupracuje s fínskou choreografkou Elinou Pirinen vo všetkých jej najnovších dielach.
Simone má diplom so špecializáciou na tanec a performance zo Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD) v Salzburgu (2022) a diplom z fyzioterapie z Fontys University of Applied Sciences v Eindhovene (NL, 2016). V roku 2024 Simone získala Body & Performance Practices štipendium v TanzQuartier vo Viedni a podporu AIEP v rámci Projekt NAOcrea 2024 na vytvorenie nového tanečného diela.
Interaktívne divadelné predstavenie o pocitoch a emóciách pre deti. Divadlo, v ktorom majú deti šanc
Čo sú bezpečné miesta pre LGBTIQ+ ľudí? Existujú vôbec miesta, kde môžu byť sami sebou bez obáv a st
Predstavenie Lily a Momo, tak ako ho poznáte, od teraz dopĺňame o workshop pre deti, ktorý prebehne