Brave New Life / predstavenie

Divadlá
Žilina
-

Divadelné predstavenie na tému dezinformácie, konšpirácie a fenoménu pravdy v postfaktickej dobe.

 

„Chcete spoznať pravdu? Ministerstvo pravdy ju má. Ministerstvo pravdy vám zaistí krásny nový život, ochráni vás pred dezinformáciami a konšpiráciami. Lebo svet sa delí na víťazov a porazených, východ a západ, sever a juh, nuly a jednotky a to, čo nie je pravda, to je lož, alebo hoax.“

 

Strhujúca kombinácia pohybu, hraných pasáží a projekcií, zabalené do autorskej hudby. Dielo, ktoré je oveľa aktuálnejšie, než si tvorcovia medzinárodného projektu Brave New Life na začiatku mysleli.

 

Človek z masy - Solus, prichádza na Ministerstvo pravdy, aby našiel svoje miesto vo svete. Predstaviteľka moci Hygiena a jej komando tvorené Trollom a Die Machenshaft mu pomáhajú zorientovať sa pri hľadaní pravdy v záplave informácií a v duálnom svete tvorenom potvrdením a zamietnutím podložených, či nepodložených správ. Nie je viac o čo bojovať. Spoločnosť, ktorej ide o vyššie záujmy a dobro zaniká, istoty sa rúcajú a aj zem môže byť plochá. Svet tvoria izolovaní jednotlivci, ktorí poznajú iba jednu odpoveď a tou je spoločná pravda, ktorú majú všetci.

 

Neklasický divadelný text sa opiera o príspevky z internetových diskusií a stránok a tvorí tak metatext zložený zo shitstormu, v ktorom sa dnešný človek stráca.

 

Predstavenie vzniklo za podpory Ministerstva kultúry Českej republiky, Magistrátu mesta Ostravy a fondu Kreatívna Európa. Projekt a jeho reprízy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Koncept: Peter Radkoff

Text: Michaela Zakuťanská

Režia: Jozef Vlk

Choreografia: Stanislava Vlčeková

Visual design: Jakub Pišek

Scénografia: Peter Radkoff

Svetelný dizajn: Ints Plavnieks

Zvuk: Pavel Vitt

Hudba: Ladislav Pálmai, Marek Žilinec

Kostýmy: Katarína Latócky

Hrajú: Michal Noga, Zuzana Psotková, Jana Ryšlavá, Daniel Raček

Hlas: Martin Šalacha

 

Produkcia: Tabačka Kulturfabrik n. o. / MOVE Ostrava z. s.

Dĺžka predstavenia: 55 minút

 

Premiéra: 16. septembra 2020 Košice a 7. októbra 2020 Ostrava v rámci MOVE Festu.

Vstupenky

Odporúčané akcie