Lilith

Divadlá
Žilina
-

Lilith bola údajne prvou ženou Adama, ktorá sa odmietla podriadiť, opustila Raj a dodnes je kontroverznou postavou. Jej význam a úloha sa líšia v závislosti od rôznych kultúr a tradícií. Temná bohyňa spojená so sexom a smrťou? Bojovníčka proti patriarchátu, symbol feminizmu a slobody? Lákavé príbehy o rozporuplnej Lilith zo starodávnej minulosti ožívajú vďaka textu dramatika Miklósa Forgácsa.

Lilith je mimoriadny projekt v réžii umeleckého šéfa Eduarda Kudláča, v ktorom sa cez mytologickú postavu Lilith skúma postavenie žien v spoločnosti.

 

MIKLÓS FORGÁCS (1973) dramatik, dramaturg a režisér. Vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave pod vedením profesora Ľubomíra Vajdičku. Patrí k dvojjazyčným autorom, pretože tvorí vo svojej materinskej maďarčine a aj v slovenčine.

Miklós Forgács pre Mestské divadlo Žilina nepíše prvýkrát. V už v sezóne 2019/2020 napísal úspešnú hru Bezzubatá, kedy sa takmer po 20 rokoch vrátil do spoločného tvorivého tandemu s režisérom Eduardom Kudláčom. V súčasnosti pokračujú v snahe zmapovať archetypálne príbehy silných žien s presahom do súčasnosti v projekte Lilith.

Jeho rozhlasové hry Tí samodruhí a Beštia bar uviedli v Slovenskom rozhlase, monodrámu Potat(a)o predstavili v rámci projektu Middentity na festivale Divadelná Nitra. Hru Krajina nepokosených lúk, napísanú pod pseudonymom Mikuláš Hoblina Šahanský, naštudovala v Divadle Potôň režisérka Iveta Ditte Jurčová. V minulosti niekoľko rokov pôsobil ako novinár a od roku 2012 je dramaturgom Divadla Thália v Košiciach. Inscenoval tu svoju hru Si zradca, Halász! na motívy rovnomennej poviedky Lajosa Grendela s košickou alternatívnou skupinou Teatrovás. Na domovskej scéne v Košiciach v spolupráci so skladateľom Bélom Faragóom napísal libreto k inscenácii Dnes už nikam nejdeš (poviem to piesňou) - opera, opereta, oratórium, interaktívne divadlo podľa koncepcie a námetu Józsefa Czajlika. Spolu s bratom Andrásom Forgácsom vytvorili vlastnú inscenáciu Čuk a Gek - Exkurzia: otec v meste Levice.

Miklós Forgács sa venuje aj prekladu hier súčasných slovenských autorov do maďarčiny (Zuzana Ferencová, Anton Medowits, Michaela Zakuťanská, Tomáš Horváth).

 

Premiéra: 30. novembra

Inscenácia je vhodná pre diváčky a divákov od 15 rokov.

Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupenky

Odporúčané akcie