Noc vonku - postavte sa za ľudí bez domova a prespite vonku

Iné akcie
Žilina
-

Dokážete sa na jednu novembrovú noc vzdať pohodlia svojho domova a prespať vonku? Na vlastnej koži zažiť noc človeka, ktorý nemá kde spať?

 

OZ Vagus organizuje 10. ročník akcie Noc vonku - po prvýkrát v celoslovenskom rozmere - s cieľom upozorniť na alarmujúcu situáciu ľudí bez domova a ľudí žijúcich v extrémnej chudobe. Rozhodli sme sa pridať a ponúknuť vám núdzové prenocovanie pod naším Rondlom v Žiline. 

 

Prežiť jednu noc v meste pod mostom je nielen zážitkom na celý život, ale zbúra vám predsudkov voči ľuďom bez domova. Noc vonku sa koná vo štvrtok. Účastníčky a účastníci si tak vyskúšajú aj to, aké to je po noci strávenej na ulici ísť do práce či za inými povinnosťami. Väčšina zúčastnených tak naplno zažije každodennú realitu tisícok ľudí bez domova na Slovensku.

 

Praktické info zverejníme čoskoro. Prihlásiť sa nemusíte vopred, ale poteší nás email na info@stanica.sk, že sa chystáte. Zabezpečíme bezpečnosť a prístup k toaletám po celú noc, v prípade potreby vieme pomôcť so zapožičaním stanu alebo spacáku. Večer začneme malou diskusiou alebo rozprávaním s niekým, kto nás do noci vonku vyprevadí a posmelí.

 

Bez bezpečného a stabilného bývania, bez pokrytia základných životných potrieb a opory v blízkych osobách je veľmi náročné vystúpiť z bludného kruhu bezdomovectva. Na Slovensku žije viac ako 70-tisíc  ľudí bez domova, ďalších približne 890-tisíc ľudí žije na hranici chudoby alebo sociálneho vylúčenia. Prehlbujúca sa chudoba je vážny problém, ktorý je nutné riešiť systémovými opatreniami. Ukážme spoločne, že ochrana tých najzraniteľnejších skupín obyvateľstva má byť v našej spoločnosti prioritou.

 

Nevadí, ak to nedáte. Môžete prispieť aj inak, pomôcť ľuďom bez domova - napríklad darom pre OZ Vagus na www.vagus.sk.

 

Podujatie sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

Vstupenky

Odporúčané akcie