Premietanie výberu filmov z festivalu Ekotopfilm - Envirofilm

Kino
Žilina
-

Festival Ekotopfilm - Envirofilm oslavuje 50 rokov a v rámci svojej tour prinesie víťazné dokumentárne filmy aj do Žiliny. Vstup je zdarma a vítaní ste aj s deťmi či celou rodinou.

 

Program premietaní 6. 12. 2023 na Stanici:

  • 16:00 - 16:30 BLOK ANIMOVANÝCH FILMOV pre deti (SK dabing)
  • 16:30 - 17:00 MOTÝLE SLOVENSKA - mestá a záhrady (29') (SK)
  • 17:00 - 17:50 ČAROVNÉ MOMENTKY Z PRÍRODY (50') - slovenské titulky
  • 18:00 - 19:00 MIMO PLÁTNA: ALENA BENDOVÁ - SPRAVODLIVOSŤ PRE PRÍRODU (Prednáška)
  • 19:00 - 20:00 IDJANGA - Gorilí prales (52') - slovenský dabing
  • 20:00 - 20:02 BREARTH - Posledný nádych človeka na zemi
  • 20:02 - 21:10 ŽIVOT MOHÉLI (65') - slovenský dabing
  • 21:15 - 22:05 DIVOKÝ VÝCHOD POĽSKA (50’) - slovenské titulky 
  • Viac info o filmoch nájdete nižšie…

 

Jubilejný ročník má až takmer detský vizuál. Ak sa však nespamätáme, onedlho zvieratá uvidíme už iba ako plastové figúrky, nafukovacie atrakcie či drevené skladačky. Umelých napodobenín živočíchov je na planéte viac, ako živých exemplárov. Veď iba gumových kačičiek sme vyrobili za 50 rokov 30 miliárd kusov. Zároveň v rovnakom období klesla populácia všetkého živého vtáctva o 10 miliárd jedincov. Preto chce Ekotopfilm šíriť do sveta myšlienku, že je najvyšší čas ZACHRÁNIŤ ORIGINÁL!

 

Projekcie na Stanici začnú o 16:00 programom pre deti a mládež. Po juniorských filmoch si diváci budú môcť pozrieť víťazný film Motýle Slovenska - mestá a záhrady. Predstavíme vám druhy motýľov a nočných motýľov, ktoré žijú v našich mestách a záhradách. Väčšina druhov bojuje s rastúcou populáciou ľudí a po tomto filme si ich aj vy začnete viac všímať vo svojom okolí.

 

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1691 filmov z celého sveta, zastúpený bol Nepál, Srí Lanka, Čína, USA, Taiwan, Litva i Hong Kong. Na jednej strane sú to autentické dokumenty, ktoré vznikali v divočine bez mobilného signálu, na druhej strane je to napríklad film vytvorený umelou inteligenciou. Experimentálny animovaný film BREARTH Posledný nádych človeka na zemi vytvorený pomocou vizuálov generovaných umelou inteligenciou vám vyrazí dych.

 

Pozrite si prírodu novými očami! Jedinečné správanie zvierat, brilantné super spomalené zábery a úžasné časozberné zábery nám umožnia ponoriť sa do neznámeho sveta, kde je každý okamih pastvou pre zmysly.  Príroda je plná prekvapení, ktoré však príliš často unikajú nášmu vnímaniu. Úžasné správanie zvierat sa často odohráva v skrytosti a prebieha tak rýchlo, že ho sotva dokážeme postrehnúť. Film Čarovné momentky z prírody odhaľuje to, čo zostáva ľudskému oku skryté. Najmodernejšia kamerová technológia, pôsobivé super spomalené zábery a úžasné časozberné zábery až čarovne zachytávajú zubáče, zajace poľné, netopiere a iné živočíchy v mimoriadnych okamihoch. Pastva pre zmysly a nezabudnuteľný filmový zážitok pre celú rodinu.

 

Max Hurdebourcq, osamelý a vášnivý pozorovateľ goríl, sa už viac ako pätnásť rokov venuje ochrane tropických pralesov strednej Afriky. Pozrite si jeho film IDJANGA - Gorilí prales. 


Dokumentárny film o ľuďoch a ich spolužití s prírodou prináša príbeh o komorskom ostrove Mohéli vo východnej Afrike.  Cesta suchozemskými a morskými ekosystémami tohto neznámeho ostrova, na ktorej sa stretávame s miestnymi obyvateľmi, skúmame ich vzťah k okolitej prírode a odhaľujeme životne dôležité problémy, ktorým čelia vo filme Život Mohéli. 
 

www.ekotopfilm.sk


 

Vstupenky

Odporúčané akcie