Stratený raj na Havaji - premietanie filmu On the Edge of Paradise a diskusia s Johnom Wehrheimom

Kino
Žilina
-

V roku 1969 sa niekoľko hippies usadilo na ostrove Kauai na Havaji, kde postupne vznikla širšia komunita ľudí. Jadro tvorili mladí americkí študenti bojujúci proti establishmentu. Za protesty a tuláctvo sa rýchlo dostali do miestneho väzenia.  Keď sa o tom dozvedel Howard Taylor a jeho sestra, známa herečka Elizabeth Taylor, zaplatili za nich kauciu a poskytli im ich najkrajší pozemok na ostrove. Komunita fungovala a rozrastala sa 8 rokov. Tvorila ju široká škála ľudí, od veteránov z Vietnamu, cez surferov, až po rodiny. Žili v domčekoch na stromoch a živili sa potravinami, ktoré si vypestovali. Ľudia tu tvorili súdružnú komunitu bez toho, aby ich zväzovali zákony a nariadenia - ich jediným cieľom bola sloboda. V roku 1977 sa miestna vláda rozhodla túto utopickú dedinu zrušiť a na jej mieste zriadiť verejný park. Miestna polícia chatrné stavby zničila a podpálila za pomoci lokálnych obyvateľov. 

 

John Wehrheim zachytil ich život na viac ako 100 fotografiách, ktoré od konca októbra môžete vidieť na výstave v bratislavskej Danubiane. Pri tej príležitosti príde John aj do Žiliny, aby premietol dokumentárny film On the Edge of Paradise a rozprával príbeh o tomto slobodnom sne na Havaji, ktorý bol pár rokov skutočnosťou.

 

Film vznikol spolu s knihou fotografií v roku 2018 aktualizované o výpovede vtedajších obyvateľov vysnívaného raja. Režisérom dokumentu On the Edge of Paradise bol zosnulý Robert C. Stone, John Wehrheim film produkoval, spolurežíroval, napísal scenár, kameroval a vo filme uvidíte aj jeho fotografie. Film premietneme v anglickom jazyku s českými titulkami.

 

Diskusiu s Johnom o stratenom raji, 70-tych rokoch v USA aj o Havaji bude moderovať Adam Ligas, ktorý na Havaji žil dva roky. Johna spoznal náhodou ako čašník a bol potom u neho 6 mesiacov na stáži. Spriateli sa a spoznal aj Johnove ďalšie dobrodružstvá. John mal na Havaji najväčšie banánové plantáže. Jeho ženou je JoAnn Yukimura, bývalá starostka ostrova Kauai. Fotografie vystavoval Vystavoval v galériach v USA. Najväčší úspech zožal za dokumentárny film o Bhutáne, za ktorý vyhral dve ceny Emmy. Tam sa dostal ako inžinier kvôli výstavbe vodnej elektrárne.  

 

Viac k téme:

https://en.wikipedia.org/wiki/Taylor_Camp

https://www.ghmp.cz/vystavy/john-wehrheim-paradise-lost/

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/kultura/ztraceny-raj-na-fotografiich-v-praze-oziva-sen-generace-hippies-ktery-john-wehrheim-nafotil-na-havaj-14788
 

Viac o filme:

https://theedgeofparadisefilm.com/about/

https://www.csfd.sk/film/1249538-na-prahu-raje/prehlad/

https://www.imdb.com/title/tt8045450/?ref_=nm_knf_t_2

https://www.thesurfnetwork.com/detail/6a7acd937ffb5e233e8d74eb12e8d2b00b0c02738ab8621d/movie
 

Kritický článok Karla Halouna:

https://www.bubinekrevolveru.cz/svrab-filcky-v-raji

 

Stratený raj pre školy

Projekciu filmu a diskusiu s Johnom Wehrheimom ponúkame v pondelok 28. 10. alebo v utorok 29. 10. dopoludnia aj pre študentov stredných škôl (prípadne posledných ročníkov ZŠ). Okrem hodiny angličtiny so zaujímavým speakrom spoznáte dôležité obdobie v histórii USA a hnutie hippies. Ak máte záujem o premietanie a diskusiu pre študentov, dohodnite si termín emailom na adamhavajsky@gmail.com alebo tel. 0907772198. 


 

 

 

Vstupenky

Odporúčané akcie