Nové uši – kreatívne počúvanie a programovanie hudby / workshop pre mládež

Koncerty
Žilina
-

Prečo Žilina tak hučí a ako z jej zvukov skomponovať sonátu? Vďaka Nadácii Orange pripravili Fero Király a Eva Vozárová (www.zdruzenie.ooo) interaktívny kurz určený mládeži 15-25 rokov. Je zameraný na jej hudobnú kreativitu a spojený s rozvojom digitálnych zručností a citlivosti voči zvukom okolo nás. Mládež na ňom zažije svoju prvú zvukovú vychádzku (soundwalk), naučí sa nahrať si zvuky a spracovať ich do zvukovej kompozície v programovacom jazyku SonicPi a súčasťou bude tiež záverečný minikoncert, na ktorom zahrá svoje skladby rodičom a známym. 

 

“Deti dokážu jednoducho v priebehu niekoľkých hodín spoznať zvukové prostredie, v ktorom žijú, porozumieť mu, nazbierať z neho zvukový materiál a skomponovať prvú vlastnú skladbu podľa základných princípov hudobnej kompozície. Naučia sa pracovať s novým “hudobným nástrojom” – programovacím jazykom SonicPi vyvinutým špeciálne pre účely kreatívneho rozvoja digitálnych zručností u detí a mladých ľudí. Od účastníkov workshopu sa nevyžaduje znalosť hudby ani schopnosť hrať na hudobný nástroj. Naopak, vychádzame z myšlienky, že hudbu v jej rôznych polohách máme radi všetci a lásku k nej posilňuje skúsenosť, že ju dokážeme vytvoriť, a že dokážeme ovládnuť to, čo tradične nazývame hudobným nástrojom." 

 

Zároveň bude reč o konceptoch akustickej ekológie – interdisciplinárnej oblasti na pomedzí zvukového umenia, humanít a vedy, ktorá skúma zvuky sveta a prostredníctvom nich vzťahy medzi ľuďmi a naším okolím.

 

SonicPi vznikol na univerzite v Cambridge ako reakcia na nové pravidlá vzdelávania vo Veľkej Británii, kde je od roku 2014 povinnou súčasťou školských osnov programovanie. Považuje sa za zručnosť, ktorú musia aspoň v základoch ovládnuť všetci žiaci. To otvorilo dvere inovatívnym formám spojenej výučby programovania a hudby, pretože práve v tejto oblasti je takáto synergia prirodzená a pútavá. Umožňuje im pracovať s nástrojom, s ktorým dnes väčšina mladých ľudí narába celkom prirodzene – s počítačom – a netlačí ich k ovládaniu zručností na akustických nástrojoch, ktoré sú v začiatkoch pre deti motoricky aj teoreticky náročné, čo častokrát vedie k demotivácii a strate záujmu o hudbu. 

 

Čo si priniesť:

– Vlastný počítač s nainštalovaným voľne dostupným programom Sonic Pi https://sonic-pi.net/

– Slúchadlá (ideálne nie bluetooth, ideálne nie “štuple”)

– USB kľúč (odporúčané)

– Dobré oblečenie podľa počasia – časť workshopu prebehne vonku

Ako sa registrovať: 

Poplatok je (vďaka Nadácii Orange, ktorá nám pomáha rozvíjať digitálne zručnosti detí a mládeže) 5 Eur a pre členov neformálnej mládežníckej skupiny Young Office Žilina je bezplatný. Ďakujeme!

Ako dlho to potrvá:

– nie menej ako štyri a nie viac ako päť hodín

 

Milé publikum,

Vedenie Ministerstva kultúry SR podniká kroky, ktoré likvidujú slovenskú kultúru! Ich mocenské zásahy a zmeny zákonov ohrozujú naše fungovanie, ale aj slobodu a rozmanitosť umenia.

Protestujeme proti tomuto smerovaniu!

Kultúrne centrá združené v sieti Anténa vyzývajú vás, naše publikum, aby ste neboli ľahostajní. Sledujte aktuálne dianie, navštevujte kultúrne priestory a diskutujte.

Zostaňte s nami a bojujme spoločne za slobodnú kultúru.
 

Vstupenky

Odporúčané akcie