Odrazu zvuk - koncert Ireny a Vojtěcha Havlovcov vo výstave

Koncerty
Žilina
-

Koncert, počas ktorého sa môžete zamerať na jeden obraz, koncentrovať sa a počúvať, ale aj prechádzať sa výstavou, vidieť obrazov veľa a užiť si meniacu sa akustiku v odrazoch priestoru. Všetko je správne a je na vás, aký koncertný zážitok si odnesiete.

Veľmi sme sa pred pár rokmi potešili ich intenzívnemu návratu na scénu a objaveniu ich tvorby o generáciu-dve mladšími ľuďmi. V Synagóge ich pred dvoma rokmi uviedli Jakub Juhás a Juraj Gábor v rámci Ozvuku Sphéry. V roku 2021 im v renomovanom holandskom vydavateľstve Melody As Truth vyšla kolekcia skladieb Melodies In The Sand a v novembri 2022 hrali na jednom z najväčších európskych festivalov Le Guess Who? v holandskom Utrechte. Teraz prichádzajú akusticky ozvučiť výstavu Luďka Rathouského a Richarda Loskota v Žiline.

Manželov Irenu a Vojtěcha Havlovcov poznáme od 1990-tych rokov, kedy nás prvýkrát zobrali na hudobný výlet do Indie v podkroví Makovického domu. Viola a violončelo v ich rukách zneli celkom inak ako na koncertoch klasickej hudby. Repetitívny minimalizmus a práca s tichom pôsobila ako liek. Škatuľkovať ich pestrú tvorbu na duchovnú hudbu však nie je správne, cestujú naprieč východnou i západnou tradíciou, indické inšpirácie a hudobné meditácie spájajú s európskou klasikou od renesancie po súčasné kompozičné a interpretačné postupy. Majú za sebou stovky koncertov v Európe, USA, Kanade, Indii,  Japonsku aj v Afrike a vytvorili hudbu k viacerým divadelným projektom a filmom - za film Křižáček získali v roku 2017 Českého leva.

“Od počátku devadesátých let tu stojí hudba autorského gesta, která v širokém překvapivém pásmu sahá od křehkého post-Satie klavíru až k hlasitým ritualistickým perkusím a gongům. Má v sobě nespecifikovanou, otevřenou spiritualitu, která oslovuje na úrovni péče, soucítění, soustředěné cesty za podstatou. A nemůžete ignorovat blízkost a neokázalou intimitu obou partnerů na scéně: silný osobní náboj vyvažuje všechno univerzální. Myslím, že část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí. 
Dvojice, u které je život a hudba jako Möbiova páska, měla za 35 let mnoho významných spolupracovníků. Participovala na zrodu českého videoartu (Radek Pilař), doprovázela existenciální současný tanec (Eva Černá a Karel Vaněk). Dokumentární film o dvojici natočil vynikající nezávislý filmař Vincent Moon. Kompozice Bryce Dessnera Little Blue Something je poctou hudbě pražského dua a využívá jeho motivy: na album Aheym ji natočil Kronos Quartet. Hudebníci z kapely The National, stejně jako Sufjan Stevens, patří mezi dlouhodobé příznivce Ireny a Vojtěcha Havlových. Jejich hudba je otevřená a pořád přijímá nové podněty: Ale i přesto její zárodek těžko mohl vyrůst jinde než v “Praga magica”, městě, v němž minulost prostupuje dnešek a démoni dnešních dnů zápasí s těmi, co tu sídlí už po staletí.” (Pavel Klusák)

https://havlovi.bandcamp.com

V cene vstupenky na koncert je vstup na aktuálnu výstavu Od ú(svitu) do sú(mraku). Príďte si ju pozrieť skôr pred koncertom alebo sa môžete vrátiť v nasledujúce dni. 

Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 99eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 69eur).

Vstupenky

Odporúčané akcie