Svätopluk Mikyta: ZBER - otvorenie výstavy

Výstavy
Žilina
-

Otvoreniu výstavy venujeme celú predvianočnú sobotu, aby sme si ju užili každý po svojom. Od jednej až do neskorého večera tu budeme, bude to autor, možno bude aj kresliť alebo tlačiť grafiky, tak sa zastavte, kedy vám to pasuje. Ak máte radšej skupinovú terapiu a komentovanú prehliadku, príďte o 17.00. Výstava potrvá do 16. marca 2025, otvorená je každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00. 

 

Kurátorom výstavy je Tomáš Pospiszyl. 

 

Tristošesťdesiatpäť denníkových kresieb a niekoľko ton zemiakov - fyzicky presvedčivá metafora umeleckej úrody, ktorou uzavrieme tento rok (a vydrží nám uskladnená až do jari roku budúceho).

 

Výstava podáva rekapituláciu základných tém, ktoré sa v tvorbe Svätopluka Mikytu v poslednom štvrťstoročí objavujú. Súčasťou jeho každodennej tvorivej praxe je kresba. Kresby vznikajú najčastejšie na formát A4, nezriedka v improvizovaných podmienkach a spravidla spontánne „na jeden záťah“. 

 

Kresliarsky denník od roku 1997 až do roku 2024 dnes tvorí niekoľko tisíc kresieb, väčšinou datovaných a opatrených názvami. “Viac ako zmena ho formujú opakujúce sa fenomény: klíma, vegetačné obdobie, rytmus akademického roka. ako nelineárny celok. začiatok ani koniec, ale prepojené kontinuum, konečne a zároveň nekonečno,” píše kurátor výstavy Tomáš Pospiszyl a pokračuje k druhej časti retrospektívnej výstavy: “Zemiaky sú pre Mikytu jedným zo symbolov rodného Slovenska, metaforou genetického kódu domoviny. Terén zeme zemiakov je premenlivý, živý aj mŕtvy. Prebiehajú v ňom procesy rastu a hniloby, vzájomne sa prelínajú, sú na sebe závislé. Ak sa v inštalácii kresebného denníka Svätopluk Mikyta v prenesenom zmysle správa ako sedliak, obzerajúci sa späť, čo sa mu v ktorom mesiaci urodilo, v hlavnom priestore Synagógy už priamo pracuje s poľnohospodárskym materiálom.”


Svätopluk Mikyta (*1973, Čadca) je grafik, kresliar a konceptuálny umelec. Dva roky študoval na Akadémii der Bildenden Künste v Stuttgarte, v rokoch 2001-2002 získal ročné štipendium DAAD v Berlíne. V roku 2008 sa stal laureátom Ceny Oskára Čepana. Spolu so Zuzanou Bodnárovou založil medzinárodné kultúrne a rezidenčné centrum BANSKÁ ST A NICA v Banskej Štiavnici. Učí na FaVU v Brne. “Svoje výstavy si často koncipuje sám, majú väčšinou podobu premysleného významotvorného celku.  Doterajšie reflexie jeho tvorby zdôrazňujú dva aspekty: kozmopolitný rozmer jeho kariéry a súčasne záujem o slovenskú identitu. Tieto polohy nie sú rozporuplné, ale sú základom jeho tvorivej dynamiky, podobne ako vzťah vyhranenej umeleckej subjektivity a záujmu o okolitý svet,” píše o ňom kurátor výstavy Tomáš Pospiszyl. 

Vstupenky

Odporúčané akcie