Večer s Artforom: Miro Kocúr
S teológom M. Kocúrom, ktorý v r. 2003 odišiel z kňazskej služby, budeme hovoriť o jeho eseji Keď na
Prešov
Prednášku Rudolfa Gálisa prinášame ako súčasť sprievodného programu k aktuálnej výstave Andrása Cséfalvaya: Fundamentálna mýtopoézia.
Čierne diery patria k tým najexotickejším objektom vo vesmíre. Počas virtuálnej cesty k horizontu udalostí čiernej diery bude vysvetlená ich podstata, vlastnosti, druhy a spôsoby ako ich možno objaviť a skúmať, aj keď nič, a teda ani svetlo, z týchto gravitačných pascí nemôže uniknúť. O význame ich štúdia svedčí aj fakt, že za výskum čiernych dier bola v roku 2020 udelená Nobelova cena za fyziku.
doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD.
O astronómiu sa zaujíma od detských čias. Astrofyziku vyštudoval na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave a doktorandské štúdium absolvoval na Astronomickom ústave SAV v Tatranskej Lomnici. Postdoktorandský pobyt absolvoval v rokoch 2007-2009 na ISDC Data Centre for Astrophysics vo Versoix, Švajčiarsko. Vyše dvadsaťpäť rokov pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, kde sa venuje aktívnemu výskumu symbiotických a kataklizmatických dvojhviezd. Študentom prednáša širokú paletu tém od základov astrofyziky cez štruktúru a evolúciu hviezd až po kozmológiu. Aktívne sa tiež venuje astronomickému vzdelávaniu mládeže a popularizačným aktivitám pre širokú verejnosť.
Vo vstupenke je zahrnutý voľný vstup na výstavu.
Z verejných zdrojom podporil Fond na podporu umenia
S teológom M. Kocúrom, ktorý v r. 2003 odišiel z kňazskej služby, budeme hovoriť o jeho eseji Keď na
Komunitná debata je pravidelný diskusný formát kde budeme spovedať ľudí, ktorí sú súčasťou aktívnych
Na konci októbra nás čakajú komunálne voľby a my sme si pre vás pripravili sériu diskusií s kandidát
Je už mnohoročnou tradíciou pripomínať si 22. apríla Svetový deň zeme a potrebu chrániť a starať sa