V odraze s Richardom Loskotom (artist talk)

Diskusia
Žilina
-

Prednáška a premietanie Richarda Loskota predstaví projekty, ktoré realizoval, ale aj spôsob premýšľania a ekológiu v umení. Bude to zaujímavé aj zábavné, vedecké aj objavné. Dozviete sa veľa umení, architektúre aj o fyzikálnych javoch a budete si mať chuť si to vyskúšať doma sami. Stretnete sa s príjemným, šikovným a bystrým človekom, ktorého chcete spoznať bližšie. A v novom svetle budete odteraz vidieť našu výstavu Od ú(svitu) do sú(mraku).

Richard je umelec, ale väčšina jeho diel nie je prenosná a vznikli pre konkrétne miesta, galérie, výstavy. Vytvára situácie a mení prostredia, často je výsledkom skôr proces ako hotová inštalácia. Využíva pri tom sofistikované aj celkom obyčajné technologické prostriedky, odrazy, svetlá, zrkadlá, lom svetla a častokrát je výsledkom kúzelnícky alebo fyzikálny trik. Kým Luděk Rathouský si svoje obrazy po skončení výstavy prevezie naspäť do ateliéru, Richardova intervencia končí vypnutím elektriky. Zostane mu jeden televízor, na ktorom sa nedá nič pozerať a 16 zrkadiel (ktoré skúsime predať na Bazoši).  

Richard Loskot (*1984) je absolvent Fakulty umenia a architektury na Technickej univerzite v Liberci (ateliér Vizuálnej komunikácie), v súčasnosti tam vedie Ateliér environmentálneho dizajnu. Dva roky tiež študoval na Akademie der Bildenen Künste v Mníchove (ateliér Magdaleny Jetelovej).  Vystavoval samostatne aj kolektívne v Česku a na Slovensku, v Národnej galérii v Prahe, Dome umenia mesta Brno aj Galérii hl. m. Prahy, na Biennale Giovaniho Monza, v galérii Rotor v Grazi či v Astrup Fearnley Museet v Osle. Bol finalistom ceny Blumm Prize v Bruseli a trikrát bol vo finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. V Novej synagóge je už tretíkrát, prvýkrát ho celkom dávno na stavenisku uviedla Katarína Gatialová, samostatnú výstavu mu v Plusmínusnula zorganizoval Janko Gašparovič. Tvorí aj vo verejnom priestore a je architektom výstav iných umelcov. Žije v Ústí nad Labem, kde pôsobí ako kultúrny a občiansky aktivista a má nedávnu skúsenosť aj s kandidatúrou na primátora.

instagram.com/richard_loskot

"Žijeme v zajímavých časech, kdy fyzici pracují s pojmem vědomí a vznikají nové obory, jež zkoumají vztahy mezi dříve nepropojitelnými věcmi. Začínáme chápat, že spolu vše souvisí. Mluvíme o ekologii. Když ale popisujeme, v čem žijeme, často používáme slova realita, skutečnost nebo prostor. Jako bychom se snažili popsat svět bez nás. Výchozí pohled je přitom vždy náš, nelze ho oddělit. Subjekt je objekt. En-viron-mental znamená okolí vědomí. Okolí má svůj střed – tím je nejen člověk, ale i zvíře, rostlina či kámen. V prostředí se rozprostírá síť významů, které se spojují v celek." (z popisu knihy Richarda Loskota Subjektivní encyklopedie, ktorú vydala Spoločnosť Jindřicha Chalupeckého)

Vstupenka platí na prednášku aj výstavu Od ú(svitu) do sú(mraku). Nemusíte obe absolvovať v rovnaký deň, ale odporúčame to. Na akciu platí celoročná permanentka na výstavy v Novej synagóge, aj celoročná permanentka Stanice a Novej synagógy

Vstupenky

Odporúčané akcie