Video: Z hudobných rivalov sa stali parťáci, prichádza nová rockabilly kapela The Crownies

25.11.2019
Video: Z hudobných rivalov sa stali parťáci, prichádza nová rockabilly kapela The Crownies

Kapely sa navzájom nemali radi. Dnes si ich fanúšikovia nevedia vysvetliť, prečo stoja na jednom pódiu, čoskoro sa však ich zmiešané pocity rozjasnia na pripravovaných koncertoch.

Tento zaujímavý príbeh začal okolo muzikantov z troch kapiel Devil Street 13, The Rockefellas a The Cellmates. Z pôvodných rivalov sa nečakanými okolnosťami stali spoluhráči v úplne novej rockabilly kapele The Crownies. Rockabilly scéna na Slovensku je pomerne mladá a patrí k menšinovým žánrom s menším počtom kapiel. Tento hudobný štýl z 50. rokov predstavuje pre laikov menej povedomý pojem, no samotná hudba je na prvé počutie známa každému. „Kapela hrajúca tento štýl sa môže dostať do povedomia len počtom odohraných koncertov. Z tohto dôvodu bola rivalita prirodzená“, vysvetľuje bubeník z The Cellmates a The Crownies Karol Trnovský.

Čas overí kapely i priateľstvá

Z počiatku bolo cítiť napätie medzi kapelami The Cellmates a Devil Street 13. „V momente, keď sme sa označili ako rockabilly skupina, prišli prvé reakcie. Na naše koncerty chodili ľudia v tričkách Devil Street 13 a bolo jasné, že sa im naša hudba a výzor nepáči. Tí odvážnejší nás priamo kritizovali. Podozrievali nás, že sa chceme priživiť na ich žánri a tvrdili, že sme len sezónna záležitosť. Kapela Devil Street 13 sa časom rozpadla a táto rivalita sa preniesla na novú rockabilly kapelu The Rockefellas“, prezrádza Karol Trnovský.

Konkurencia však mala aj svoje pozitívne stránky a motivovala formácie k lepším výkonom. Nápad na vznik novej kapely dostal práve Karol. „Zdalo sa mi, že už je tých experimentov priveľa. Každá rockabilly kapela skúšala niečo nové; prerábky moderných pesničiek, zložité aranžmány vlastných piesní, nové nástroje či slovenčinu. Ja som dokonca začal hrať na bicie po stojačky. Mám pocit, že ľudí tieto novinky až tak nezaujímajú a napadlo mi vrátiť sa k začiatkom, vybrať to, čo majú ľudia najradšej a spojiť to v novom projekte. Oslovil som chlapcov zo spomínaných kapiel Devil Street 13 a The Rockefellas s malou dušičkou a veľmi som nedúfal, že by do toho išli. Neviem, či to bola zvedavosť, zhoda náhod alebo osud, no moju ponuku prijali. Boli naozaj bezprostrední, ako keby sme spolu chodili roky na pivo. Musím priznať, že je s nimi naozaj sranda a hrá sa s nimi úžasne, až sa niekedy v duchu hanbím, že som o nich niekedy dávno povedal krivé slovo“, priznáva Karol Trnovský.

Po mnohých rokoch pôsobenia na scéne sa tak štyria hudobníci dostali k spoločnému projektu v novovzniknutej kapele The Crownies, ktorá stavia na chytľavých rock and rollových rytmoch a živelnosti s veľkou dávkou úprimnosti.

Formácia v zložení Walter Pörsök (spev), Dávid Slovák (kontrabas), Karol Trnovský (bicie) a Tibor Cséfalvay (gitara, vokály) chystá v dohľadnej dobe vlastné skladby aj koncerty.

Ďalšie správy